Trudne warunki na drogach. Apelujemy o ostrożność!

Zaśnieżony samochód

Po chwilowym ociepleniu zima ponownie wróciła. Obecna aura sprawia, że warunki na drogach dla wszystkich uczestników ruchu drogowego są bardzo ciężkie.  Opady śniegu pogarszają widoczność, śliska nawierzchnia i zalegający śnieg powodują, że koła w każdej chwili mogą stracić przyczepność.  Wczoraj doszło do kilku kolizji drogowych i jednego wypadku drogowego. Samochody ciężarowe  miały problem z podjazdem nawet pod najmniejsze wzniesienie, blokowały drogi i tworzyły się zatory drogowe.  Przypominamy, że zakładanie łańcuchów jest obowiązkowe gdy napotykamy znak C-18. Tabliczka pod znakiem informuje także jakich kategorii pojazdów nakaz dotyczy. Stosowanie łańcuchów jest dozwolone również na  drogach pokrytych śniegiem. Od kilku tygodni trwają ferie zimowe, a prognozy pogody zapowiadają dalsze opady śniegu. Apelujemy do kierowców, aby odpowiednio przygotować swoje pojazdy do podróży w zimowych warunkach, aby zwrócić uwagę na stan ogumienia i wyposażyć samochód w odpowiednie opony. Warto zaopatrzyć pojazd w linę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową, apteczkę i łańcuchy na koła.

Apelujemy również o zdjęcie nogi z gazu, zachowanie szczególnej ostrożności podczas jazdy, podczas  zbliżania się do przejścia dla pieszych, czy skrzyżowania oraz  dostosowanie prędkości do obecnie panujących warunków na drodze.

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, aby nie stwarzać sytuacji niebezpiecznych i nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, który przy śliskiej nawierzchni nie jest w stanie nagle się zatrzymać.