Nowotarski policjant zajął IV miejsce w plebiscycie "Policjant Roku 2017"

Nowotarski policjant zajął IV miejsce w plebiscycie "Policjant Roku 2017"

Sierż. szt. Piotr Filar zajął IV miejsce w plebiscycie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Gazety Krakowskiej "Policjant Roku 2017". W służbie jest od 2008 roku, a od roku w Zespole Ochronnym Wydziału Sztab Policji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Laureat plebiscytu Gazety Krakowskiej w kategorii Osobowość Roku 2016 za uratowanie wraz z kolegą z patrolu życia 18-sto miesięcznej dziewczynki. Bierze udział w pracach komisji konkursowych Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Aktualnie ekspert oceniający wnioski w ramach konkursu grantowego FIO - Małopolska Lokalnie - edycja 2017. Brał udział w pielgrzymkach rowerowych z Zakopanego na Hel promując wartości chrześcijańskich oraz zdrowy tryb życia. W 2015 roku został wyróżniony w konkursie o nagrodę Samorządu Województwa Małopolskiego  „Amicus Hominum „ dla osób działających na rzecz dobra innych w kategorii promocja i ochrona zdrowia m.in. za działalność społeczna na rzecz Stowarzyszeń. Szczególnie angażuje się w działanie na rzecz chorych dzieci (z Zespołem Aspergera, autyzmem, alalią i afazją dziecięcą).Posiada tytuł ratownika oraz ratownika wodnego.

 

Uratowaliście życie dziecka, opowiedzcie proszę dokładnie jak do  tego doszło - „ Jechaliśmy do Łopusznej na wezwanie, by udzielić wsparcia innemu patrolowi. Właśnie przejeżdżaliśmy przez Waksmund, gdy usłyszeliśmy krzyczącą kobietę. Zatrzymaliśmy się, żeby sprawdzić, co się stało. Szybko zorientowaliśmy się w sytuacji. Dziecko tej pani było już sine, nie oddychało. Natychmiast przystąpiliśmy do działań ratowniczych. Przywrócenie oddechu u dziecka było najważniejsze, ale uspokojenie matki i uzyskanie od niej wszystkich potrzebnych informacji również było ważne. Wokół stało kilkanaście osób wpatrzonych w to, co robimy. Udało się. Po kilkukrotnym uderzeniu ręką między łopatkami dziecka, poszkodowana dziewczynka złapała oddech.”

Nie baliście się podjąć akcji ratunkowej?  -„ Zrobiliśmy to natychmiast, niejako odruchowo. Jednak na pewno baliśmy się o życie dziewczynki.

Byliście opanowani i zadziałaliście z rozsądkiem, ale także bardzo profesjonalnie. Gdzie nabyliście umiejętności ratowniczych?  - „Pracując  komendzie w pomieszczeniach dla zatrzymanych często udzielam pomocy osobom cierpiącym na padaczkę. Na przykładzie opisywanego wydarzenia widać także jak ważne – obok szybkiej reakcji – jest współdziałanie policjantów w patrolu.

 

Wręczenie nagród odbędzie się 18 lipca w Oświęcimiu podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji.

 

Gratulujemy naszemu koledze!