"Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" w Kluszkowcach

policjant prowadzi pogadankę z grupą dzieci

W piątek ( 24 lipca br.) na plaży w Kluszkowcach  zorganizowano  imprezę plenerową w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej ”Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. W działaniach edukacyjnych uczestniczyli policjanci z Nowego Targu, strażacy z JRG PSP Nowy Targ,  przedstawiciele stowarzyszenia "Stawiam na Bezpieczeństwo" oraz Podhale Rescue Team-Ratownictwo Wodne. Akcję swoim patronatem objął Starosta Powiatu Nowotarskiego. Wspólna akcja poświęcona była przede wszystkim bezpieczeństwu osób wypoczywających w wodzie i nad wodą,  a jej głównym celem było promowanie bezpiecznego zachowania na akwenach wodnych, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenia wypadków i utonięć. 

Słoneczna pogoda sprawiła, że chętnych na spędzania wolnego czasu nad jeziorem  nie brakowało.  Na uczestników imprezy czekało wiele atrakcji. Policjanci prowadzili pogadanki profilaktyczne, uświadamiali, że brawura, skoki „na główkę” w nieznanym miejscu, przecenianie swoich sił i umiejętności podczas pływania mogą zakończyć się tragicznie. Organizatorzy kolejno omawiali zasady bezpiecznej kąpieli i radzili, jak należy się zachowywać, aby ten czas spędzony nad wodą i w wodzie był przyjemny i bezpieczny. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania z zakresu bezpieczeństwa, a najbardziej aktywni nagrodzeni zostali drobnymi upominkami. Dodatkowo funkcjonariusze zaprezentowali sprzęt i wyposażenie służbowe, a najmłodsi mieli również możliwość usiąść za kierownicą radiowozu oraz quada i poczuć się jak prawdziwy policjant. Każde dziecko mogło również na pamiątkę odbić własne odciski palców.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się alkogogle, dzięki którym zarówno dzieci, jak i dorośli mogli zobaczyć, jaką koordynację wzrokowo ruchową ma osoba będąca w stanie nietrzeźwości. Ponadto uczestnicy mogli uzyskać wiele cennych informacji na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej  m.in. osobom tonącym. Podczas zagrożenia życia to te pierwsze minuty, a nawet sekundy mogą zadecydować,czy uda nam się kogoś uratować. Dlatego przekazywanie tak cennych informacji i utrwalanie ich na bieżąco jest bardzo ważne. Dla dzieci zorganizowano konkursy z nagrodami, ufundowanymi przez sponsorów. Wszystkim  zaangażowanym serdecznie dziękujemy za udział i pomoc w organizacji imprezy.

W ramach ogólnopolskiej akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” wystartował konkurs plastyczno – filmowy pn. „Artystyczny przeWODNIK”. Zachęcamy do udziału i nagrania max. 60-sekundowego spotu filmowego promującego, bezpieczne przebywanie w wodzie lub nad wodą lub wykonania dowolną techniką pracy plastycznej. Do wygrania atrakcyjne nagrody. W konkursie mogą wziąć udział osoby lub zespoły do 3 osób w wieku od 5 do 18 lat.

Termin nadsyłania prac oraz wypełnionej karty zgłoszenia podpisanej przez pełnoletniego opiekuna zespołu to 30 września 2020 r.  na adres:

Komenda Główna Policji - Biuro Prewencji,

ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa

z dopiskiem „Artystyczny przeWODNIK”.

Tego typu akcje organizowane będą cyklicznie podczas wakacji. Następne zaplanowane jest w dniu 7 sierpnia w Niedzicy-Zamek na Plaży Zamajerz  oraz 21 sierpnia na Przystani Jędruś w Czorsztynie.

Serdecznie zapraszamy!

policjantka rozmawia z dziećmi

chłopiec pokonuje tor przeszkód w alkogoglach

ratownik pokazuje udzielanie pierwszej pomocy

 

plakat akcji