Działania pn. "Prędkość" i "NURD" na terenie powiatu nowotarskiego

radar i napis policja

Wczoraj policjanci nowotarskiej drogówki przeprowadzili lokalne działania pn. „Prędkość”. Na drogach pojawiły się liczne patrole, a policjanci prowadzili pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie. Funkcjonariusze łącznie ujawnili 51 wykroczeń związanych z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Kierujący łamiący przepisy musieli liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Jednak to nie kara powinna odstraszać, ale ryzyko i niebezpieczeństwo jakie niesie za sobą nadmierna prędkość, która jest główną przyczyną wypadków drogowych. Dlatego też bardzo ważnym aspektem jest tutaj rozsądek i odpowiedzialność osoby siadającej za kierownicę pojazdu.

Apelujemy do kierujących, aby poruszali się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością, zwalniali w miejscach wymagających szczególnej ostrożności m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

Natomiast dzisiaj od rana policjanci prowadzą działania pn. "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego".

Piesi to grupa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, a znaczna część zdarzeń związanych z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla nich przeznaczonych, a przecież to przejścia dla pieszych powinny gwarantować im bezpieczne przekroczenie jezdni.

Dlatego też w ramach realizowanych działań, funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyjrzą się, czy piesi poruszają się zgodnie z przepisami.