Wspólne patrole policjantów z Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem z funkcjonariuszami Straży Pienińskiego Parku Narodowego

Plakat z zasadami bezpiecznie w górach

Wakacje i piękna, słoneczna pogoda sprawiła, że turyści bardzo chętnie spędzają czas górach. Wędrówki górskie mogą dostarczyć wiele niezapomnianych wrażeń. Piękne widoki zapierają dech w piersiach, jednak  małe doświadczenie, złe przygotowanie oraz nagłe załamanie pogody mogą sprawić, że wycieczka w góry może okazać się bardzo niebezpieczna.

O bezpieczeństwo osób wędrujących w Pieninach zadbali policjanci z Komisariatu Policji w Krościenku nad Dunajcem podczas wspólnych służb z funkcjonariuszami Straży Pienińskiego Parku Narodowego. Bardzo dużym zaskoczeniem dla wędrujących był widok mundurowych na szczycie Trzech Koronach i Sokolicy. Podczas wędrówki i rozmów z turystami funkcjonariusze zwrócili uwagę na bezpieczeństwo. Radzili, aby podczas burzy unikać otwartych przestrzeni, nie wychodzić na galerie widokowe i nie dotykać stalowych barier. Uczulali, aby poruszać się tylko po wyznaczonych szlakach, co nie tylko chroni przyrodę, ale zwiększa bezpieczeństwo własne.

Przypominali o zakazach obowiązujących na terenie parku - palenia papierosów, rozpalania ognisk poza wyznaczonymi miejscami, zrywania roślin, zaśmiecania i wprowadzania psów. Kilka osób zapomniało o obowiązujących przepisach i spotkanie z mundurowymi zakończyło się pouczeniem lub mandatem.

Zadbajmy, aby te wakacje były przyjemne i przede wszystkim bezpieczne.

Przypominamy!

W trakcie wypoczynku, gdy wybierasz się na szlak turystyczny pamiętaj, aby

  • Koniecznie sprawdzić prognozę pogody
  • Zabezpieczyć się w odpowiedni sprzęt, obuwie i ubrania
  • Zaplanować trasę, wybrać taką, która będzie odpowiednia dla umiejętności i możliwości
  • Zabrać telefon komórkowy i zapisać ważne numery alarmowe, aby w razie potrzeby wezwać pomoc
  • Poruszać się wyłącznie po określonych, oznakowanych szlakach, stosować się do wskazówek i nie zbaczać ze szlaku
  • Stosować się do obowiązujących zasad i zakazów podczas wędrówek po górach

Telefony alarmowe do służb ratunkowych:

  • TOPR/GOPR – +48 601 100 300
  • Europejski Numer Alarmowy - 112