Działania Policji "Bezpieczne Ferie 2020"

Plakat

Po świątecznej przerwie dzieci i młodzież z niecierpliwością czekają na ferie zimowe. Nic dziwnego to przecież wspaniały czas zabawy, relaksu i odpoczynku. Aby przebiegły szczęśliwie, należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Policjanci, jak co roku, będą dbać o bezpieczeństwo mieszkańców i osób wypoczywających na terenie powiatu nowotarskiego. Już 10 stycznia br. rozpoczną się działania kontrolno-prewencyjne pn. „Bezpieczne ferie 2020”. 

W okresie ferii najistotniejszym zadaniem Policji jest zapewnienie bezpieczeństwa wypoczywającym turystom, w szczególności dzieciom i młodzieży spędzającym ferie w formach zarówno zorganizowanego wypoczynku, jak również w miejscu zamieszkania.

Policjanci zwrócą uwagę m.in. na stan trzeźwości kierujących pojazdami, w tym również  autobusami to, czy kierowcy dostosowują prędkość do panujących warunków drogowych i atmosferycznych,  czy najmłodsi pasażerowie przewożeni są w fotelikach oraz na wykroczenia popełniane prze osoby piesze. Policjanci sprawdzą stan technicznych pojazdów, czas pracy kierowców, prawidłowe oznakowanie, oświetlenie, wyposażenie autobusów przewożących dzieci i młodzież na zimowy wypoczynek. Ocenią, czy bagaże, np. sprzęt narciarski są przewożone  w sposób niezagrażający innym uczestnikom ruchu drogowego.  

Pamiętajmy, że przed wyjazdem możemy sprawdzić środek transportu przewożący dzieci oraz trzeźwość kierującego. Wystarczy zadzwonić do nowotarskiej komendy i umówić się na kontrolę. W tym roku został wyznaczony punkt kontroli autokarów przy Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu ul. Konferderacji Tatrzańskiej 1A. Potrzebę przeprowadzenia kontroli można zgłosić osobiście lub telefonicznie pod numerem tel. 18 26 10 400 i uzgodnić  termin kontroli autokaru. Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie o kontroli z kilkudniowym wyprzedzeniem, aby uniknąć dłuższego oczekiwania na policjantów.

Podczas ferii policjanci  kontrolują nie tylko na drodze. Funkcjonariusze będą prowadzić kontrole miejsc zorganizowanego wypoczynku wspólnie z podmiotami współpracujących w tym zakresie z Policją m.in. z pracownikami sanepidu. Policjanci będą dokonywać również kontroli tzw. „dzikich lodowisk”, a także miejsc, w których może dochodzić do dystrybucji substancji psychoaktywnych oraz miejsc gromadzenia się osób, które środki tego typu zażywają. Prowadzone również będą  działania profilaktyczno-edukacyjne z dziećmi i młodzieżą. Natomiast opiekunów i organizatorów zimowego wypoczynku policjanci uczulą na niebezpieczeństwa wynikające z zagrożeń związanych z brakiem nadzoru nad dziećmi i młodzieżą.

Od soboty tj. 11 stycznia br. policjanci rozpoczną służby na stokach narciarskich. Przypomnijmy, że osoby do 16 roku życia zobowiązane są na stoku do jazdy w kaskach ochronnych. Zabrania się uprawiania narciarstwa lub snowboardingu na zorganizowanych terenach narciarskich w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, co wynika z Ustawy o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach. Policjanci będą przypominać o nie pozostawianiu sprzętu narciarskiego i cennych przedmiotów bez nadzoru, gdyż może to być okazja dla złodzieja.

 

Porady dla wypoczywających w czasie ferii zimowych 2020 roku:

- z zakresu prewencji

- z zakresu ruchu drogowego