Spotkanie policjantki z uczniami Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu

Spotkanie policjantki z uczniami Gimnazjum nr 2 w Ludźmierzu

Internet w dzisiejszych czasach to nieodłączny element życia  społecznego, codziennych aktywności i rozrywki  młodych ludzi. O młodych internautach zwykło się mówić, że urodzili się z myszką w ręku. Rozwijanie zainteresowań, rozmowy z rówieśnikami, odrabianie zadań domowych to czynności, które dzieci swobodnie  wykonują w sieci. Bardzo często bieglej posługują się multimedialnymi urządzeniami niż niejeden dorosły. Internet otwiera przed młodymi ludźmi wiele możliwości, jego dynamiczny rozwój wciąga i fascynuje nastolatków. Dla nich sieć staje się pozornie prostym narzędziem do kreowania swojego wizerunku, miejscem złudnie bezpiecznym ponieważ korzystając z Internetu narażeni są na pewne niebezpieczeństwa.

W ramach programu „Zagrożenia w Sieci- profilaktyka reagowanie” oraz akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny" policjanci z nowotarskiej komendy i podległych komisariatów systematycznie prowadzą działania  profilaktyczne w szkołach. We wtorek 8 maja br. mł. asp. Marzena Kunat z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu, przeprowadziła 4 spotkania z uczniami klas II i III  Gimnazjum nr 2 w Ludżmierzu.

Spotkania z mundurowymi mają na celu uświadomienie młodym ludziom  niebezpieczeństwa i zagrożenia, które mogą napotkać na swojej drodze w wirtualnym świecie. Funkcjonariusze wyjaśniają zjawisko cyberprzemocy, jego formy i przejawy,  informują również,  jak postępować kiedy staną się ofiarą cyberprzemocy, oraz gdzie mogą szukać pomocy. Program „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie” skierowany jest głównie do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych, jednak policjanci prowadzą spotkania również w młodszych klasach  szkół podstawowych oraz w klasach gimnazjalnych.

Oprócz spotkań z uczniami mundurowi prowadzą spotkania również z nauczycielami i pedagogami, w trakcie których informują o formach i przejawach przemocy w sieci, przedstawiają jak powinna wyglądać szkolna procedura postepowania w przypadku ujawnienia cyberprzemocy, a także procedura reagowania wobec ofiary przemocy.

W trakcie pogadanek profilaktycznych rozmawiają również z rodzicami o zagrożeniach, jakie mogą spotkać ich pociechy w wirtualnym świecie. Udzielają wskazówek jak postępować, aby czas spędzony przed komputerem, był czasem przyjemnym i pożytecznym dla dzieci. Informują o konsekwencjach nadmiernego korzystania z komputera,  uczulają  rodziców aby  kontrolowali czas spędzony w sieci, rodzaje gier i stron Internetowych,  z których korzystają najmłodsi.