Podumowanie działań "Majowy weekend 2018"

Podumowanie działań "Majowy weekend 2018"

W tym roku weekend majowy był wyjątkowo długi, co obok słonecznej aury sprzyjało wyjazdom na rodzinne spotkania lub kilkudniowy wypoczynek. Dla policjantów był to czas wzmożonych działań, których celem  było zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym. Niestety nie wszyscy wzięli sobie do serca apele funkcjonariuszy o rozwagę i ostrożność, przez co nie udało się uniknąć wypadków i kolizji.

W okresie od 27 kwietnia do 6 maja policjanci prowadzili wzmożone działania pod nazwą „ Majowy weekend 2018”. Na drogach powiatu nowotarskiego  w tych dniach odnotowano łącznie 6 wypadków drogowych, w tym 3 ze skutkiem śmiertelnym, a 7 osób zostało rannych, 50 kolizji drogowych oraz ujawniono 9 nietrzeźwych kierujących pojazdami.

Do wypadku śmiertelnego doszło w  piątek 27 kwietnia około godziny 15.00 w miejscowości  Szczawnica. Kierujący samochodem osobowym Opel Astra  jadąc ulicą św. Krzyża na łuku drogi w prawo stracił panowanie nad pojazdem,  zjechał z drogi i uderzył w mur posesji, a następnie w słup trakcji elektrycznej.  69-letni mężczyzna, mieszkaniec Szczawnicy pomimo prowadzonej reanimacji zmarł.

W niedzielę 29 kwietnia koło godziny 16.00 na drodze krajowej nr 7 w miejscowości Spytkowice 27-letni mieszkaniec Wielkiej Wsi kierujący motocyklem marki BMW, jadąc w kierunku miejscowości Rabka-Zdrój potrącił przechodzącą przez jezdnię 84-letnią mieszkankę Spytkowic. Wszyscy uczestnicy zdarzenia zostali przewiezieni do szpitala. 84-latka zmarła w szpitalu, a  pozostałym osobom uczestniczącym w zdarzeniu nic poważnego się nie stało. Kierujący motocyklem mężczyzna był trzeźwy.

Do trzeciego zdarzenia drogowego ze skutkiem śmiertelnym doszło w miejscowości Bańska Niżna na drodze krajowej nr 47 w sobotę 5 maja około godziny 9.00. Jak wynika z wstępnych ustaleń funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu kierujący samochodem osobowym marki Renault 47-letni mieszkaniec Białej Podlaskiej  z nieustalonych przyczyn zjechał na przeciwległy pas jezdni i zderzył się z jadącym z naprzeciwka samochodem osobowym marki Daewoo Tico, a następnie dachował.  Śmierć na miejscu poniósł kierujący daewoo,  60-letni mieszkaniec Gliczarowa Dolnego. Pozostali uczestnicy zdarzenia zostali przewiezieni do szpitala w Nowym Targu i Zakopanem. Postepowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Nowym Targu.

Specjalnym nadzorem został objęty odcinek drogi w Chabówce w rejonie tzw. patelni, gdzie motocykliści często poruszają się niezgodnie z przepisami ruchu drogowego. Funkcjonariusze ukarali w tym miejscu łącznie 8 kierujących motocyklami, między innymi za przekroczenie dozwolonej prędkości, stan techniczny pojazdu, brak wymaganej kategorii prawa jazdy do kierowania motocyklem,  zatrzymano jeden dowód rejestracyjny oraz skierowano jeden wniosek o ukaranie do sądu.